Exhibition: London in the 1960s


Since yesterday there is a new exhibition at the Leica Gallery in Prague by a Czech photographer Miloň Novotný. It consists of street photographs from sixties London. And - similarly to the previous exhibition by Elliott Erwitt - it is short and nice :)

Od včerejška je v Leica Galerii v Praze nová výstava českého fotografa Miloně Novotného, která se skládá ze záběrů pouličního života šedesátých let v Londýně. A - podobně jako předchozí výstava Elliotta Erwitta - je krátká a milá. Takže jestli máte rádi street photography a/nebo Londýn, určitě si tam skočte :)

"London's stellar era, when it profited from its status as the capital of a wealthy empire, remained inscribed in architectual monuments and resonates with the curious contrast of its genius loci. For all that, the decay, of sorts, that had descended on the megacitywas reflected in the souls of its inhabitants. Miloň Novotný was able to distinguish this and convey it in his singular way." 
"Hvězdná éra, kdy Londýn těžil z postavení hlavního města bohaté říše, zůstala vepsána v architektonických památkách. Jistá zašlost megalopole se ovšem promítá do duší jejích obyvatel. Miloň Novotný to dokázal rozeznat a osobitě podat."