Marketingová komunikace a PR

many of my readers asked me about the school I'm studying which is Marketing communication and public relations on the Charles University. it's high time to send university applications here in the Czech Republic, so I decided to write an informational post about my university. I am sorry to my foreign readers!
spoustu z vás se mě ptá na školu, kterou studuju, což je Marketingová komunikace a public relations na Univerzitě Karlově. a protože odeslání přihlášek se blíží, rozhodla jsem se, že pro vás napíšu něco o mé škole. třeba to někomu z vás usnadní rozhodování ;)
obecné info
jedná se o tříletý bakalářský program, který bohužel zatím nemá navazujícího magistra. můžete se pak hlásit na Mediální studia nebo na Žurnalistiku. ale jestli je vaší prioritou dostat se a mít pět let klid, asi to není ta pravá škola. ;) více "formálních" informací najdete zde.
výuka a předměty
pokud je vaším vysněným povoláním práce v reklamní agentuře, tak je tahle škola ideální. díky kontaktům našich profesorů se i do jedné z nejznámějších reklamních agentur v rámci výuky dostanete a s jejím ředitelem si popovídáte o tom, jak to všechno funguje. někteří profesoři jsou opravdu výborní a plní zkušeností, o které se s vámi rádi podělí. často taky na přednášky vodí nejrůznější hosty, takže výuka je pak ještě zajímavější.

pokud vás zajímá spíše kreativní stránka, můžete si vzít například předmět Kreativita v reklamní tvorbě, což byl pro mě jeden z nejlepších předmětů. na každou hodinu si musíte připravit náčrt reklamy podle konkrétního zadání. všechny nápady se pak rozebírají a dozvíte se, zda jste v této kreativní oblasti špatní, průměrní či výborní.
další předmět, ze kterého jsem byla nadšená, byl Filmový seminář - v úterý vidíte film, který má v kinech premiéru až ve čtvrtek :)
některé předměty jsou bohužel naopak nutné celofakultní zlo, jsou společné pro všechny obory na Fakultě sociálních věd. takže vás čekají povinné předměty mimo obor, například Úvod do ekonomie. naštěstí v tom není žádná matematika, takže i já, matematicky nezdatná, jsem to v pohodě zvládla.
musíte taky počítat s tím, že budete muset přečíst i pár odborných knih, na které pak budete psát eseje nebo si o nich popovídáte u ústní zkoušky.
obecně zkoušky nejsou těžké a většinou není problém udělat vše napoprvé. já jsem opakovala za celou dobu jen jeden předmět - a to rovnou dvakrát :D zkoušky jsou buď ústní, nebo častěji ve formě testu, prezentace či nějaké jiné práce. na většině přednášek není žádná kontrola docházky, takže je to spíš na vás, zda vás to zajímá a chcete do školy chodit nebo zda se připravíte až na zkoušku.
ještě musím říct, že poloha budovy školy je skvělá, chodit do školy kolem nejúžasnějšího výhledu na Hrad se mi vždycky zamlouvalo :) v okolí je taky pár skvělých podniků, kde se dají trávit odpadlé hodiny nebo díry v rozvrhu, například Krásný ztráty nebo Atmosféra. taky je blízko nejlepší menza (alespoň podle toho co jsem slyšela.. já sama jich moc nevyzkoušela) Arnošt z Pardubic.
přijímačky
hlásí se k nám každoročně přes 1 000 uchazečů a oficiálně je přijato 35, ale vždycky je to o něco víc. taky ne všichni z těch 35 lidí nastoupí, takže pokud byste byli těsně "pod čarou", máte velkou pravděpodobnost, že se ještě dostanete.
přijímací test má tři části - všeobecný přehled, jazykovou část a cizí jazyk. budu upřímná, všeobecný přehled je šílený. obsahuje otázky ze všech možných i nemožných oborů a není v ničích silách se na to připravit. možná vám může pomoct číst každý den noviny, sledovat politiku, evropskou unii, chodit na výstavy, sledovat filmy, orientovat se v literatuře, hudbě a všech ostatních oblastech, ale i tak vám některé otázky sednou a u některých budete prostě muset naslepo tipovat. to je mimochodem další věc - vždy máte u otázky 4 možnosti, přičemž správně jich je 1-4. takže i to tipovaní je dost znesnadněné :)
jazyková část už je naštěstí o něco lepší, tam vám "stačí" znát celá pravidla českého pravopisu. je to těžké a plné výjimek a chytáků, ale narozdíl od všeobecného přehledu se na to dá předem připravit.
cizí jazyk si můžete vybrat, já jsem měla angličtinu. z gymplu jsem byla zvyklá na testy CAE a tahle angličtina mi přišla ještě o úroveň těžší (ani jsem tomu vlastně moc nerozuměla :D). takže opět zase spíš tipování, ale tady aspoň máte vždy jednu jednu správnou možnost :)
ukázky testů z minulých let si můžete stáhnout tady.
letos bude ještě druhé kolo ve formě pohovoru, ale je to tento rok poprvé, takže s tím žádné zkušenosti nemám.

uff to je snad vše podstatné...doufám, že tenhle článek někomu z vás pomůže, já bych byla před podáváním přihlášek na bakaláře za takové info vděčná, tak třeba se to i vám bude hodit. a jestli se pro Marketing na Karlovce rozhodnete, přeju vám u přijímaček hodně štěstí (o ničem jiném to totiž snad ani není ;)
Tags